بایدن با زبان تکریم و نه تهدید با ایران سخن بگوید

فشارها و تحریم‌های آمریکا هرچند خسارت‌هایی را به ایران وارد کرد اما موجب عقب‌نشینی تهران نشد بنابراین بایدن با زبان تکریم و نه تحریم با ایران سخن بگوید و رفتار کند.

۱۳۹۹/۱۰/۰۹
رئیس هیأت مدیره مؤسسه:

بایدن با زبان تکریم و نه تهدید با ایران سخن بگوید

«علیرضا معیری» در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره علل شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: من مهمترین علت شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری را در عملکرد بد او در عرصه سیاست داخلی و روابط خارجی می دانم.

وی با اشاره به سیاست ترامپ در عرصه روابط خارجی اظهار داشت: ترامپ در عرصه سیاست خارجی، سیاست فقط آمریکا و به عبارتی، یکجانبه گرایی و قلدری را دنبال می کرد. همین مسئله موجب شد تا او از تمامی تعهدات و توافقاتی که آمریکا تا آن زمان در آنها مشارکت داشت، از توافق اقلیمی پاریس تا برجام، خارج شود.

مردم آمریکا احساس کردند ترامپ شانیت ریاست جمهوری را ندارد

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی ادامه داد: این سیاست، در کنار بی اعتنایی و بی توجهی به حقوق ملتها و سیاست ستیز با نهادها و سازمانهای بین المللی موجب شد تا متحدین سنتی آمریکا یعنی اروپایی ها هم دل خوشی از ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری ترامپ نداشته باشند و عملا ما شاهد یک شکاف جدی و عمیق میان اتحاد فراآتلانتیکی بودیم.

معیری با اشاره به وضعیت داخلی آمریکا تصریح کرد: هرچند ترامپ در حوزه هایی مانند مسائل اقتصادی عملکرد قابل توجهی داشت اما نحوه مواجهه دولت ترامپ با شیوع ویروس کرونا، نحوه برخورد با مسائل نژادی و همچنین نحوه برخورد او با اعضای دولت و عزل و نصب هایش و در مجموع، رفتارهای خارج از عرف ترامپ موجب شد تا مردم آمریکا احساس کنند کسی رئیس‌جمهورشان شده که شانیت تصدی این مقام را ندارد و به این احساس برسند که سیاستهای او به ضرر آمریکا است.

بایدن از تداوم سیاستهای ماجراجویانه و تنش آمیز ترامپ خودداری کنند

دبیرکمیسیون سیاسی مجمع وزیران ادوار در پاسخ به سوالی درباره تاثیر ریاست جمهوری جو بایدن بر روابط تهران و واشنگتن خاطرنشان کرد: حتما تفاوتی بین بایدن و ترامپ وجود دارد ولی آنچه اهمیت دارد این است که کسانی که در کاخ سفید مستقر شده و بر مسند امور قرار می گیرند، سیاستهای واقع گرایانه و مبتنی بر منطق و واقعیت اتخاذ کنند و از تداوم سیاستهای ماجراجویانه و تنش آمیز دولت ترامپ خودداری کنند.

به گفته این دیپلمات پیشین، آنچه اهمیت دارد در پیش گرفتن سیاستهای عقلانی، احترام به حقوق ملتها، رعایت حقوق و مقررات بین المللی و دوری گزینی از سیاستهای یکجانبه و قلدرمابانه است.

برجام حاصل سالها مذاکره بود

معیری با اشاره به برجام ابراز داشت: برجام حاصل سالها مذاکره میان چند کشور و نه فقط دو کشور بود که روی هر خط آن و کلمه به کلمه اش، ساعتها گفت و گو شده بود. براساس این توافق، همه کشورهای مشارکت کننده در آن متعهد به رعایت مفاد آن شده بودند و در حالی که به استناد بیش از ۱۴ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تمامی تعهداتش عمل کرد، دولت آمریکا با ایراد اتهاماتی علیه ایران، به صورت یکجانبه از آن خارج شد.

این دیپلمات پیشین افزود: سیاست خصمانه آمریکا تنها به خروج از برجام باقی نماند بلکه دولت آمریکا به اعمال مجدد تحریمها علیه ایران، مضاعف کردن تحریمهای جدید و در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری هم متوسل شد و با فشار به شرکای برجام و دیگر کشورها، تلاش کرد حیات برجام را به عنوان یک توافق بین المللی با خطر روبه‌رو کرده و آن را ناکارامد کند.

دشمنی های ترامپ از یاد و خاطره ملت ایران فراموش نمی شود

معاون اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به شیوع ویروس کرونا بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا در جهان، ایران هم نسبت از این بحران در امان نبود و در حالی که ایران برای مقابله با آن، نیازمند دارو و تجهیزات پزشکی بود، دولت آمریکا با سخت تر کردن عملا امکان دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی را از ایران محروم کرد که این مسئله اثرات منفی بر نظام درمانی ایران وارد کرد و کار نظام بهداشتی ایران را برای مقابله با کرونا سخت تر کرد.

به گفته معیری، دشمنی های ترامپ و دولت او چیزی نیست که از یاد و خاطره ملت ایران فراموش شود و به همین خاطر، ضروری است دولت جدید آمریکا راه خطای دولت ترامپ را نپیموده و از تکرار اشتباهات دولت کنونی این کشور خودداری کند.

روشن نیست که عمل بایدن تا چه اندازه با حرفهایش منطبق باشد

وی درباره احتمال بازگشت آمریکا به برجام در دوران ریاست جمهوری جو بایدن هم یادآور شد: آنچه از قبل از سوی بایدن و تیم مشاوران وی اعلام شده است، این است که آمریکا به توافق هسته ای بازمی گردد. آنها تاکید کرده اند سیاست متفاوتی را نسبت به دولت ترامپ اتخاذ خواهند کرد اما هنوز تیم جدید دولت بعدی آمریکا مستقر نشده و روشن نیست که تا چه اندازه عمل آنها با حرفشان منطبق است.

سفیر اسبق ایران در فرانسه و مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو با اشاره به سابقه دیرینه بایدن در عرصه سیاست خارجی بیان کرد: جو بایدن سیاستمدار کهنه کاری است که سالها ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنا را برعهده داشته است. زمانی که محمدجواد ظریف، سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک بود، او بارها با سناتورهای آمریکایی درخصوص مسائل مختلف دیدار و به تشریح سیاستهای ایران می پرداخت.

کشوری که باعث افزایش تنش شده، آمریکا است

معیری اضافه کرد: بایدن در آن زمان سناتور بود و بارها به رزیدنس سفیر ایران آمده بود و با ظریف درخصوص مسائل ایران گفت‌ و گو کرده بود. او نسبت به ترامپ درک بهتری نسبت به ایران و شناخت کامل تری نسبت به تحولات خاورمیانه دارد بنابراین اگر بایدن سیاست معقولانه ای را در پیش بگیرد، این امیدواری وجود دارد که تنشها میان تهران و واشنگتن هم کاهش یابد.

وی بهبود روابط ایران و آمریکا در کوتاه مدت را ممکن ندانست و گفت: آنچه اهمیت دارد مدیریت روابط و کاهش تنش است اما باید متوجه بود کشوری که باعث افزایش تنش شده، آمریکا است. این آمریکا بوده که از برجام خارج شد، تحریمها را علیه ایران اعمال کرد و به آن شدت بخشید و به کشورهای هم پیمان خود فشار آورد تا همکاری هایشان را با ایران قطع کرده و فروش نفت ایران را صفر کند. این آمریکا بود که سردار سلیمانی را ترور کرد.

بایدن با زبان تکریم و نه تحریم با ایران سخن بگوید

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه اقدامات دولت ترامپ مدیریت روابط ایران و آمریکا را بسیار دشوار کرده و تنشها را در روابط دو کشور شدت داده است، اظهار داشت: نکته قابل اعتنا این است که ترامپ و دولت او هر اقدامی که می توانستند علیه ایران انجام بدهند را انجام دادند و کار نکرده، تحریم جدیدتر و فشار انجام نشده ای باقی نمانده است.

به گفته معیری، این فشارها و تحریمها هرچند خسارتهایی را به ایران وارد کرد اما موجب عقب نشینی تهران و تغییر سیاستهای اصولی ایران نشد و همین مسئله، موضوعی است که دولت بعدی آمریکا باید متوجه آن باشد و بداند که سیاست فشار بر ایران نتیجه ای جز شکست ندارد و با زبان تکریم و نه تحریم با ایران سخن بگوید و رفتار کند.

وی با بیان اینکه به شرط جبران خسارتهای ایران، تهران مخالف بازگشت مجدد واشنگتن به برجام نیست، تصریح کرد: ایران اعلام کرده گفتگوی دوجانبه ای با آمریکا ندارد اما آمریکا می تواند به میز گفتگوی هسته ای در قالب برجام بازگردد اما آمریکاییها باید تضمین بدهند که دیگر خروج شان از برجام تکرار نمی شود و هم خسارتی که در این مدت به ایران وارد شده را می پردازند.